• Muzaffer KÜLCÜ Resmi Web Sitesi

HABERLER

Belediye'den toplu taşımaya neşter Yayın Tarİhİ: 8.8.2017

Çorum Belediyesi şehiriçi toplu taşımada yeni bir döneme geçmenin hazırlıklarını yapıyor. Toplu taşımada yeni dönem 2018 yılında başlayacak.
Şehir içinde toplu taşıma yapan otobüs hatlarının sözleşme süreleri 2018 yılı Temmuz ayında sona eriyor.  Belediye Meclisi'nin dün yapılan Ağustos ayı toplantısında şehiriçi otobüs hatlarının 2018-2028 yıllarını kapsayacak şekilde 10 yıllığına kiraya verilmesi konusunda Belediyeye yetki verildi.
ŞEHİRİÇİ TOPLU TAŞIMA UZUN SÜREDİR ÖZEL SEKTÖR ELİYLE YAPILIYOR
Gündem maddesi hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinin uzun süredir özel sektör eliyle yapıldığını hatırlatarak, "Minibüs takviyesi ile başlayan toplu taşıma zaman içinde otobüs- minibüs taşımacılığı şekline dönüştü. Sistemin yönetilmez hale gelmesiyle de 2007-2008 yıllarında bir otobüsü olana bir hat yine iki minibüse de yine bir hat verilmek suretiyle sistem adeta kontrol altına alınmaya çalışıldı.   Belediye Meclisimiz'nden alınan bir kara neticesinde o gün fiilen otobüs ve minibüs işletmeciliği yapanlar bir araya getirildiler ve kooperatif kurduruldu ve zaman içerisinde bu kooperatif şirkete dönüştü. Ve bir tüzel kişilik muhatap alınmak suretiyle de hizmet yönetilmeye çalışıldı. Bazen hizmetlerin devlet tarafından yapılmasının bir takım zorlukları mahsurları oluyorken bazen aynı veya benzer hizmetin özel sektör eliyle yapılmasının da zorlukları mahsurları sakıncaları olabiliyor" dedi.

2018 TEMMUZ'UNDA YENİ BİR SÜREÇ BAŞLAYACAK
Geride bıraktıkları 8,5 yıllık yönetim sürecinde toplu ulaşım ile ilgili aksayan ve sorunlu yanların hangileri olduğu noktasında Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü öncelikli olmak kaydıyla uzun bir çalışma yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, "Bu çalışmaların neticesinde sorunlu noktalar nerelerse oraları rehabilite etmeye yönelik adımları atarak yeni bir sürecin yeni bir dönemin başlangıcını önümüzde ki yıl temmuz ayında gerçekleştireceğiz.  Tabi büyük bütçeli bir yatırım. Özel sektörün çokça bildiği bir yatırım alanı da değil. Bu işle ilgilenen insanların şirketlerin sayısı da sınırlı. Böyle olunca uzun bir zaman dilimi içinde bu işi programlamak ve günü geldiğinde de herhangi bir aksaklık olmadan yeni işletmeci kim olacaksa onunla bu yola devam etmek üzere bir hazırlık yapıyoruz. Bugün sizlerin huzuruna 10 yıla kadar kiraya vermek üzere bir yetki talebi ile geldik. Bu doğrudan şu anlama gelmiyor: 'Belediye Başkanlığı meclisten yetki aldı dolayısıyla kayıtsız şartsız bundan sonra hangi şartlarda olursa olsun bu işi özel sektöre yaptıracak.' Belirlemiş olduğumuz ve üzerinde çalışmaların devam ettiği bir şartnamemiz var ve şu an 8 sayfası tamamlandı. Bu şartnamemiz eğer bir özel işletmecimiz olacaksa aramızda ki ilişkinin anayasası olacak. 'Vay efendim 65 yaşında olanı bindirirken suratımı asarım, şehit eşi arabaya binerken şöyle davranırım, bir engelli arabaya binerken onu görmezden gelirim basarım geçerim, durağa girmem, kapıyı erken açarım geç kapatırım' bu tür mazeretlerin hiçbirisine asla ve asla fırsat vermeyecek bir şartname hazırladık son noktasına da yavaş yavaş geliyoruz. Tek cümle ile ifade edecek olsam; Toplu ulaşıma neşter vuruyoruz. Bunu herkesin bugünden görmesi ve bir süre daha anlayışla beklemelerini istirham ediyorum" şeklinde kaydetti.

ŞARTNAME TİTİZLİKLE HAZIRLANIYOR
En çok sorun yaşadıkları noktalar nerelerse oraları hallederek bir şartname hazırladıklarını açıklayan Başkan Külcü, "Bunlardan birisi ücretsiz binim meselesi ve onunla ilgili detaylı olarak birkaç kez yazdık. Maddenin birisinden iyi anlamazlarsa diğerinden iyi anlasınlar diye. Birde yetersiz bakiye konusu var.  Asıl olan herkesin bakiyesinin yeterli olmasıdır. Herkesin bu konuda hassasiyet göstermesini istiyorum. Ama mazeretli durumları da öngörerek önümüzde ki dönem için eksi bakiye uygulaması getireceğiz. Bunun yazılımını Çorum Belediyesi yaptıracak. Elektronik altyapısı ise yeni işletmeci kim olacaksa oraya kurulacak. Evine giderken fark etmedi eksi bakiye ile otobüse bindi sabah gelirken birkez daha binme hakkı var. Bakiyesi olmadan akşam eve birkez daha gideceğim derse kusura bakmasın onu arabaya hiçkimse aldıramayacak. Kimsenin istismar yapmaya hakkı yoktur. O eksi iki bakiyede ileride kontör yüklemesi yapıldığında yüklenen kontörden düşülecek. Şartnamede buna benzer birçok düzenleme var" ifadelerini kullandı.

'GEREKİRSE TOPLU ULAŞIM HİZMETİNİ BELEDİYE YAPACAK'
Meclisten yetki alınmış olmasının işin kayıtsız şartsız özel sektöre verileceği anlamına gelmediğinin altını birkez daha çizen Başkan Külcü, "Belirlediğimiz makul ve zorunlu şartların kabulü halinde ancak işletmeciye vereceğiz. Aksi halde burası bir devlet kurumudur. Kâra ve zarara bakmadan vatandaş memnuniyeti için gerekirse Çorum Belediyesi olarak bu işi yapacağız. Bunun da böyle bilinmesini arzu ediyoruz.

67 TANE YENİ OTOBÜS ALINACAK
İşin maliyetinin 40 ile 50 milyon lira arasında olduğunu kaydeden ve bazı detay bilgileri kamuoyu ile paylaşan Başkan Külcü, "Bu işin Türkiye'de kabul görmüş süresi 10 yıldır. Türkiye'de belediyeler ihaleye çıktıkları zaman 10 yılın çok üstüne çıkmazlar çokta altına düşmezler. Bizden önceki sürede zaten öyle belirlenmiştir. Süre önümüzde ki yıl inşallah tamamlanmış olacak. Toplam 67 yeni araç alınacak. Bunlardan 43 tanesi 12 metrelik, 22 tanesi 9 metrelik 2 tanesi ise 18 metrelik körüklü diye tabir edilen otobüslerden olacak. Araç içerisinde bizim sonrada koydurduğumuz ve şunda kullanılan kamera ve güzergah takip sistemi yolcu bilgilendirme sistemleri olacak. Çorum Belediyesi veya herhangi bir sözleşmeye dayalı olarak belirlenmiş kişiler ücretsiz seyahat edebilecekler. Mesela; polis jandarma veya 65 yaş üzeri gibi. Buna benzer düzenlemeler ile ilgili çok net ifadeler var. Sürücüler için ortaokul mezunu olma şartı var. Hatlarda çalıştırılacak şoförler için 55 yaş sınırı öngörüyoruz. 65 yaş vizesini artık işletmeci değil Belediye elektronik ortamda yapacak. Şartname yayınlandığında ise diğer konulara ulaşmak mümkün olacak" diyerek sözlerini tamamladı.
Yapılan oylamada Çorum Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün şehiriçi otobüs hatlarının 10 yıllığına kiraya verilmesi için yetki talebi oy çokluğu ile kabul edildi. Haberi Paylaşın:

DİĞER HABERLER