• Muzaffer KÜLCÜ Resmi Web Sitesi

HABERLER

Çorum Belediyespor tüm Çorumlular’ın takımıdır Yayın Tarİhİ: 14.8.2017

Çorum Belediye Başkanı, aynı zamanda Çorum Belediyespor Onursal Başkanı Muzaffer Külcü ile Kızılcahamam Kampı’nda ?basın mensuplarına röportaj verdi. 
Yeni sezon hazırlıklarının ikinci etabı bitti. Kızılcahamam Kampı’nın son hazırlık maçında İnegölspor karşısında gelen 2-0’lık bir galibiyet var. İsterseniz bir önceye gidelim. Geçtiğimiz yıllara göre farklı bir transfer politikası. Muzaffer Külcü olarak da daha bir aktifsiniz. Bu yıl ki değişikliğin nedenlerini alabilir miyiz sizden? 

TÜRKİYE FUTBOLUNUN YENİDEN İRDELENMESİ LAZIM
Bu sene yapmaya çalıştığımız şey, geçen seneden de kısmen başlatarak yürütmeye çalıştığımız şey bizim Belediyespor olarak, profesyonel liglere çıktığımızdan beri aklımızda olan ama siz spor dünyasını benden daha iyi biliyorsunuz, orada çok meşhur bir söz vardır, başkanım futbol dünyası sizin bildiğiniz gibi değil, buranın kendine ilişkin kuralları vardır o kurallara göre bu işi yapmak lazım diye genel kabul görmüş bir görüşü var. Halbuki bu doğru değil. Yıllardır bir şeyin, bir şekilde yapılıyor olması onun mutlak doğru olduğu anlamına gelmez. Ben Türkiye'de futbolun bir konuda yeniden irdelenmesi gerektiğini düşünenlerden birisiyim. Bunu bilvesile Futbol Federasyonu Başkanımızı ziyarette yöneticilerle, yardımcılarla da konuştuğumuzda aslında benzer şeyleri biz de düşünüyoruz ama karşımızda kocaman bir dünya olmuş. Çok müdahale etmek, değiştirmek mümkün değil gibi bizim düşüncelerimizi destekleyen, görüşler paylaştılar. 

SKOR ÜZERİNE ANLAYIŞ HAKİM
Şöyle ki, futbol ne yazık ki sadece neticeye odaklanmış ve her takımın mutlak surette o sene, o takımın şampiyon olması gerekir gibi bir anlayış üzerine kurulmuş. Bu çok doğru bir şey değil. Skor başarısı elbette önemli. Tribünler bunun için takip ediyorlar takımları. Ama bununla beraber kurumsallaşmayı da sağlamak lazım. Ve kurumsallaşmanın getireceği sonuçlardan birisi de mutlaka o kulübün bir anayasası olması lazım. Kendine ait kurallarının, prensiplerinin olması lazım. Ve sizin o prensipleriniz üzerinde de yürümeniz lazım. 

ALTYAPIDAN SPORCU YETİŞTİRMEMİZ LAZIM
Biz geçen yıldan beri küçük küçük, bunun adımlarını atmaya başladık. Bu sene de daha ciddi bir mesafe aldığımızı söyleyebilirim. Bizi bu konuda heyecanlandıran adımlardan birisi tesisleşme meselemiz. Bu sene benim özellikle altını çizmek istediğim hususlardan birisi şudur; bizim alt yapıyla ilgili çok ciddi sorunlu bir bakışımız var. Çorum Belediyespor’da böyle, dün Çorumspor’da böyleydi. Bütün liglerdeki takımlarda hemen hemen böyle. Sadece skora dayalı bir başarı arayışında olduğumuz için alabileceğimiz en iyi futbolcu nerde gidiyoruz, onun bedelini ödeyerek getiriyoruz. Oldu oldu, olmadı ertesi sene takımı komple dağıtıp yeni bir takım kuruyoruz. Halbuki doğrusu bu değil. Alt yapıdan mutlaka sporcu yetiştirmemiz lazım. İster voleybol, ister basketbol, ister futbol; mutlaka alt yapıdan sporcu yetiştirmemiz lazım. 
Bu sene alt yapıdan 5 evladımızı profesyonel yaptık. Onlardan iki üç tanesi İnegöl maçında oynadı. Gayet de güzel bir performans ortaya koydular. Bunlar ağabeyleriyle yarışacaklar. Ve onlar zaman içerisinde bu formayı kapacaklar. Alt yapıdan gelmiş olması hemen formayı alması ve kadro yapacağı anlamına gelmiyor. Çalışacak, koşacak, koşturacak ve bir süre sonra kadro yapacaklar. Önemsediğim yönlerden birisi bu. Hocamıza kişisel görüşümü de ifade ettim. Kulüp yönetimi ile aldığımız kararımızı da hocamıza söyledik. Hocam da ben de altyapıdan futbolcu almaktan yanayım dedi. O da güzel bir tevafuk oldu. Altını çizmek istediğim hususlardan birisi bu. 

GEÇEN YIL 28 OLAN YAŞ ORTALAMAMIZI 22.6’YA ÇEKTİK
Yine skora dayalı başarının getirmiş olduğu bir sorun genellikle yüksek yaş grubundan sporcular, yani birinci ligde artık oynayamamış, ikinci ligde artık oynayamamış veya üçüncü ligde artık spor hayatının son dönemlerine gelmiş ama başarılı bir performans ortaya koyan, başarılı bir grafik ortaya koyan sporcular şampiyonluk arzulayan takımlar tarafından toplanıyor. Bu da sağlam bir yapının oluşmasına mani oluyor. Geçen yıl 28'ler civarında olan yaş ortalamamızı bu sene 22,6'ya çektik. Dün sizin de izlemiş olduğunuz Darıca Gençlerbirliği maçında 26-27 yaş ortalaması varken bizim çocuklarımız dün biraz da gençlerle yaptık, 22'nin bile altındaydık. 20-21 civarında bir ortalama ile oynadık. Daha genç bir takımımız oldu. Genç bir takım daha savaşan bir takım demek aslında.. 
Üçüncüsü birer yıllık sözleşmeler yerine, mecbur kaldığımız sporcular da var ama genellikle iki yıllık, üç yıllık, bonservislerini de alarak böyle bir projeksiyon ortaya koymaya çalıştık. Biz Çorum Belediyespor'un da kurtuluşunun ve kalıcı başarısının burada olduğuna inanıyoruz. Bizimle birlikte diğer kulüplerin de başarısının bu olduğunu düşünüyoruz. Aklın yolu bir. Bir Fenerbahçe, bir Galatasaray, bir Beşiktaş, bir Trabzonspor değiliz. Keşke onlar da alt yapıdan eleman yetiştirerek bu işleri yapsalar daha iyi ama bunlar Türkiye'nin en güzide takımları, mali imkanlar bakımından en rahat takımları… Bizim buralarda yetişen futbolcularımız da yüksele yüksele oralara gidecekler. 
Onlara özenmenin, onlar gibi olmanın faydası yok. Hatta zararı var. Bu sene bunları biraz toparlaya toparlaya gidiyoruz. Tabi güzel işler yaptıkça da biz de keyif alıyoruz. Daha fazla içinde bulunmaya gayret ediyoruz. arkadaşlarımızla birlikte bu yolu yürüyoruz. 
Gözetleme, denetleme dediniz. Kızılcahammam Kampı’nda 3 maç izlediniz. Takım olarak gözlemlediğiniz eksikler, artılar neler söyleyebilirmisiniz? Sezon sonu için taraftar bekliyor. Mutlaka sizinde dediğiniz gibi beklenti  yüksek her zaman ounla ilgili neler düşünürsünüz sayın başkanım?

DİRİ BİR TAKIM GÖRDÜM
2. Etap kamp programımızı burda artık tamamladık. Öncesinde 10 gün kala da şehirde  Çorum’da bir hazırlık dönemine başladılar. Doğrusu ben diri, koşan, mücadele eden, savaşan bir takımı burada gördüm. Öyle bir takımın inşallah şehre gelmeye hazır olduğunu düşünüyorum gözlemlerime göre. Ama taktir ederseniz burdaki maçların hepsi başlayacak olan lige hazırlık için yapılan maçlar ve onların antremanları dolayısıyla skoru hocada elbette hocada  önemser takımın içindeki futbolcuyuda önemser ama ondan daha çok taktik çalışmaları işte hocanın hangi sporcuyu ortada hangisini solu açıkta sağ açıkta onların birden fazla seçenekleri var onların içinde hangisi daha formda hangisi daha hazır bunları tespit etmek için yapmış oldukları çalışmalar ama ben doğrusu en keyifli kamp dönemlerimizden birisini  gözlemliyorum diyebilirim. Daha öncede geçen yıl bir veya iki günlük bir kampada katılmıştım. Bunun içerisinde çocukların arkadaşlığı çok iyi maç izlerken birbirlerine hitaplarını seslenmelerini mutlaka sizlerde duydunuz. Abi, oğlum, kardeşim çok güzel sözlerle birbirlerine hitap ediyolar. Buda takım içerisinde ki arkadaşlık havasının oluşmasına, güçlenmesine mutlaka zemin hazırlıyacaktır. İyi bir kamp dönemi yaşandığını düşünüyorum. Hocamıza arkadaşlarımıza çok çok teşekkür ederim. Tabi sizlere de  çok teşekkür ederim. Çorum’dan kalktınız geldiniz, hem televizyon, hem gazete muhabiri olarak. 

ÇORUM BELEDİYESPOR TÜM ÇORUMLULAR’IN TAKIMIDIR
Burada hemen hemen şurada gördüğünüz Çorumspor, Belediyespor, inşallah Çorumspor’da yaparız. Ben tabi şimdi öyle söyledim, ama Belediyespor ve Çorumspor konusunda zaman zaman spekülasyonlar yapılıyor. Bunlara gerçekten ben üzülüyorum. Belediye Çorum’un belediyesi, ne belediye başkanı olarak benim kişisel belediyem, ne ordaki meclis üyesi olan partilerin belediyesi. Belediye hepmizin belediyesi. Çorum’da hepimizin Çorum’u. Dolayısıyla üzerinde Çorum yazsa da, yazmasa da Çorum’un takımı olduğu konusunda bir vurgu yapmamız lazım. Önünde Çorum yazıyor. Onun Çorumspor yapılmamasının sebebi de federasyonun uygulamasından kaynaklanan bir sorundur. Taraftarlara bir çağrı yapmak istiyorum. Yönetim elinden geleni yaptı, teknik heyet elinden geleni yapıyor. Futbolcularımız yürekleriyle çıkacak, mücadele edecekler takımları için, kazanmak için... Ama kazanırken sadece sahadaki 11 kişi ya da kenardakilerle beraber futbolcular işte teknik heyet ve yönetimden ibaret bir başarı arayışı değil, bütün şehrin adeta neticeye, fedakarlığa, birliğe giden bi havayı yakalayalım. Güzel otobüs arkadaşlarımız hazırlattı. İşte duyuyorum, bilbortlardan, raketlerden felan şehrin her tarafından o havayı yandırmaya yönelik hazırlıklar yapıyorlar. Bunları birlikte yaptığımızda o aşkı, o sevgiyi birlikte yaptığımızda gelecek olan başarıyı hep beraber görelim diyorum. 
İki tane önemli tesis var; stadyum ve Çorum Belediyespor Tesisleri, bunların durumu nedir, bu sene yetişecek mi?

TESİSLEŞME KONUSUNDA BAŞARILI OLDUK
Bir belediye Başkanı olarak, sporla da kendi çapında ilgilenen bir insan olarak kendimi bu konuda bahtiyar sayıyorum. Tesisleşme anlamında her belediye başkanına nasip olmayacak bir başarıyı Allah bize nasip etti. Belediye yönetimimize nasip etti. Arkadaşlarımızı da bu anlamda tebrik ediyorum.
Şu ana kadar 11 salon bitirdik. 2 tane mahalle spor salonu yapım çalışmaları devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Gülabibey ve Kale mahallelerimizin tam sınırında (Aşıklar Tepesi), diğeri de Ulukavak Mahallemizde. 
Mevcut spor salonumuzun yerine eski temizlik işleri müdürlüğümüzün ve hayvan pazarının olduğu yerde 3 bin 500 kişilik uluslararası maçların oynanması için gerekli kriterlere ve şartlara sahip muhteşem bir salon yapıyoruz. Bir diğeri ise şehrin içerisinde bulunan stadın çevre yolu kenarına yapılmasıdır. Burada müteahhidin bir sözü vardı, bize önce 29 Ekim 2017 sonra 30 Ağustos 2017 tarihine bitireyim dedi, ikisine de tamam dedik ama sonra geldi bitiremiyorum dedi. Önemli değil inşallah 2019 yılı sezonuna burada başlayacağız. Şehir bu anlamda bir spor tesisi zenginliğine kavuşmuş olacak.
Biz yapmış olduğumuz bu salonları sadece profesyonel takımlarımızın spor yaptıkları salonlar olarak görmüyoruz. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle mahalledeki herkesin spor yapacağı salonları yapmak bizim belediye olarak görevimizdi inşallah bunu yerine getirmiş olacağız. 
Ben aldığımız mesafenin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Az önce futbolla ilgili konuştuğumuz konuyla ilgili olsun, tesisleşmeyle ilgili konuşmamız olsun bunlar çok değerli. Bunlar sabahtan akşama olacak, kısa sürede sonuç alınacak işler değil. 
Dün amatör ve profesyonel spor branşlarını bünyesinde bulunduran bir Çorum Belediyespor varken, bugün sadece profesyonel branşları bünyesinde bulunduran Çorum Belediyespor bir de Çorum Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübümüz oldu. Burada da, karate, taekwondo, judo, boks, muay thai, güreş, basketbol, voleybol, satranç, tenis gibi branşlar var. 2 tane yavrumuz var şimdi, ben onlardan çok umutluyum. Bu yavrularımız şimdi Çin'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin takımıyla, Yalova Belediyesi’nin takımıyla bütün masraflarının belediyemiz kulübünden karşılanması kaydıyla orada antrenman yapıyorlar. Yaklaşık bir ay daha orada kalacaklar. Bu çocuklar inşallah gelecekte Türkiye'nin tenis şampiyonları olacaklar. 
Bunların hepsi gelecekteki büyük başarılar için atılmış olan tohumlardır. Allah’ın izniyle onlar boy boy başak verecek, ben ona da yürekten inanıyorum.

Haberi Paylaşın:

DİĞER HABERLER