• Muzaffer KÜLCÜ Resmi Web Sitesi

HABERLER

Esnaf birliğin ve beraberliğin çimentosudur Yayın Tarİhİ: 27.9.2017

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,  esnafın güçlü geleneğimiz içinde ki en sağlam kaynaklardan birisi olmasında ki en önemli etkenin aldığı esnaflık terbiyesi ve o ahlakı ortaya çıkartan Ahilik geleneği olduğunu söyledi.
Kubbeli Caddesi esnafı ile kahvaltıda biraraya gelen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, değerlerimizi en güzel şekilde yaşatanların esnaflar olduğunu ifade ederek,
"Bazı şeyleri gerek haftalar gerekse günler dolayısıyla konuşurken işin tören kısmına daha çok takılıyoruz. Ahiliği birbirimize anlatalım ama anlatmakla yetinmeyelim. Esas olan sadece anlatmak değil aynı zamanda anlayabilmektir. Anlamak ve hayatımıza da tatbik edebilmektir. 'Esnaf milletin çimentosu' diyoruz ya gerçekten bu böyle bir şey. Bu boş bir söz değil. Esnaflık hayatına şekil veren esnaflık ahlakı neyi emrediyor? Diyor ki: Yalan söyleme, kul hakkı yeme, eksik tartma, etrafında ki insanlarla ilişkilerinde şefkatli, merhametli, affedici, bağışlayıcı ol. Bunun esas kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir. Aslında bizi biz yapan da bu sağlam mayayı veren değerlerimizdir. Özellikle inanç değerlerimizdir. Bundan dolayı da 600-700 önce yıl Ahi Evran ne konuştuysa bugün aynı şeyleri konuşuyoruz. Bu değeler esnafımızı böyle birlik içinde tutuyor. Yozlaştığımız bozulduğumuz yerler var. Bunu da görüyoruz. Etrafımıza baktığımızda değerlerimizi en güzel şekilde yaşatanların esnaflar olduğunu da görüyoruz. Esnaflarımız bu milletin birliğinin beraberliğinin çimentosudur. Rabbimden kardeşliğimizi güçlendirmesini niyaz ediyorum. Çünki buna bizim millet olarak ihtiyacımız var. Şöyle 4-5 yılda ülkemizde yaşananları gözünüzün önüne getirin. Hafızalarınızı tazeleyin. Bunlar hep beraber yaşadık. Gezi olaylarına bakıyorsunuz olayın aslında bir ağaç bir park meselesi olmadığını uluslararası bir komplo olduğunu büyük bir olayın orada tezgahlandığını görüyorsunuz. Biz yıllardır IMF'ye borç öderiz, IMF'ye borcumuzun son taksitini ödediğimiz gün o mayıs ayıdır. Bize diyorlar ki: Size rahat yok. Türkiye'ye engel olmak isteyen kocaman bir dünya var. Biz bunlarla ilk defa karşılaşmıyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar biz en sonunda Allah'ın dediğinin olacağına iman etmiş insanlarız. Onun için biz birbirimize güvenmeye ve çok çalışmaya devam edeceğiz. Bizim her zaman güçlü olmaya ihtiyacımız var. Ama bugünden itibaren güçlü olmamıza sadece bizim değil, sadece fakir fakura garip guraba Müslümanların değil, dünyada gözü yaşlı, ezilen horlanan ne kadar gözü yaşlı millet varsa hepsinin gözü Türkiye'nin üzerinde. Eğer Türkiye bir zaafiyet yaşamış olsa o stratejistlerin ifadesiyle, 'Türkiye düşerse bize umut bağlamış kim varsa düşer' Oyun çok büyük. Esnaflarımızda el birliği ve kardeşlik içinde olmalı" dedi. Haberi Paylaşın:

DİĞER HABERLER