• Muzaffer KÜLCÜ Resmi Web Sitesi

HABERLER

Koçhisar Barajı İsale Hattının 100 milyon liraya mal olacak Yayın Tarİhİ: 27.9.2017

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü Çorum'un içme suyu ihtiyacını uzun yıllar çözecek Koçhisar Barajı İsale Hattının 100 milyon liraya mâl olacağını açıkladı.
Kubbeli Caddesi esnafı ile kahvaltıda biraraya gelen Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, burada içme suyu ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Esnafların Kubbeli Caddesi bölgesinde içme suyunun yetersiz olduğu ile ilgili sorularına cevap veren Başkan Külcü, dünyada olduğu gibi Çorum'da da yağış rejiminde düzensizlik olduğunu belirterek, "Şimdi ne zaman kar yağmur yağacak kestiremiyoruz. 20 yıl önce bile her 8-10 yılda bir Çorum'da içme suyu ile ilgili ciddi sorun yaşanmış. 1994-1995-1996 yıllarında ise çok ciddi sıkıntılar oldu. Günlerce bağlardan bahçelerden su getirmek zorunda kaldık. Hamdolsun şimdi o kadar tehlikeli bir durum yok. Şuanda barajlarımız da ki su tek başına barajlarımızı kullandığımız zaman 3 ay kadar ihtiyacımızı karşılayacak durumda. Biz kuyularımızdan da su alıyoruz. Barajlarda ki 3 aylık rezervimizin yanında 3 ayda kuyularımızdan su alacağız. Önümüzde ki 6 aylık suyun temini ile ilgili bir sorun yok. Kasım ayından itibaren zaten yağmurlar yağmaya başlıyor. Bu riski inşallah yaşamayacağız. Allah göstermesin olağanüstü bir durum olabilir mi? Olur. Ama şu an böyle bir tehlike öngörmüyoruz" dedi.
Çorum'un içme suyu ihtiyacını uzun yıllar karşılayacak Koçhisar Barajı İsale Hattı hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Külcü, "Koçhisar Barajından 51,6 km'lik bir hatla su getirmek için projemizi tamamladık. İlgili Bakanlığa DSİ Genel Müdürlüğü bununla ilgili teklifini yaptı. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan beyle görüşerek konuyu anlattım. İnşallah yatırım programına dahil edilecek ve Koçhisar Barajı'ndan alacağımız kaynakla da başka kaynakları hiç kullanmasak tek başına ihtiyacımızı karşılayacak. Koçhisar Barajı'nın 51,6 km'lik isale hattının maliyeti 100 milyon liradır. Burada arıtma ve suyun şehiriçi şebekesine bağlantı maliyetlerini söylemiyorum. Bu zor bir iş ve hassasiyetle üzerinde duruyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. Haberi Paylaşın:

DİĞER HABERLER